Poludnica run – report od Martina Kovaľa

Keď niekedy pôjdete okolo Liptovského Mikuláša, všimnite si Poludnicu – masív s dvoma vrcholmi na strane Nízkych Tatier. Tento kraj sa začiatkom júna zaslúžene stal dejiskom druhého kola ligy v disciplíne Skyrace® zastrešenej pod Slovak Skyruning Association (SSkyA).

Preteky Poludnica Run boli naservírované veľmi špeciálne, ulahodili teniskám, vlastne nárokom každého skyrunnera. Prekrásnu prírodu a epický chodníček doplnila pre skyrunning lákavá, technicky poriadne náročná trať. Pozostávala z dvoch výdatných stúpaní (Demänovská hora (1304 m n. m.) – výstup cca 500 vertikálnych metrov, Poludnica (1549 m n. m.) – výstup cca 700 vertikálnych metrov) a tak aj dvoch veľmi pekných a poriadne strmých klesaní. Niečo sa ešte nastúpalo na konci a trošku aj na začiatku pretekárskeho okruhu.

Prvé dva kilometre mali lúčnejší charakter. Mne osobne to tu ide celkom dobre, kopec je mierny a nestojí ma tak veľa síl. Cesta sa postupne stáča a mierny kopček smeruje dole k stredisku ATC Bystrina. Na klesaní sa už do čela pretekov dostávajú borci, ktorí to spoločne potiahli až do cieľa. Na prvom vážnejšom stúpaní na Demänovskú horu je “single track” cestička trošku kľukatá. Neskôr naberá rovnejší a tiahlejší smer a pokračuje traverzom tesne popod hrebeň na Iľanovské sedlo. Celý výstup a traverz kontrolujem pulz a krotím sa. Trať ale nie je rovná nadlho! Od sedla sa klopí dole do Iľanovskej doliny. Spád do doliny naberá poriadny sklon okorenený koreňmi stromov a miestami aj skalami. Ani sa nenazdám a už ma predbehnú dva “kamzíky” a v poradí sa opäť prepadávam.

Občerstvovačku v Iľanovskej doline vynechávam, nič mi netreba. Trošku vody a nejaký gél mám pri sebe. Na tiahlejšej ceste sa dostávam na pôvodnú pozíciu a začínam stúpať na Poludnicu. Výstup sa mi ide dobre, je miernejší. Aspoň miestami. Viac-menej ho celý bežím. Z vrcholu Prednej Poludnice sa mi ide už horšie a sklesávam dosť pomaly. Trošku sa mi šmýka a cítim aj pľuzgier na päte v mieste, kde sa mi urobil nedávno na Perúnovi. Zrazu počuť dupot a predbieha ma skupinka skyrunnerov. Hovorím si, že už musím pridať, a preto zrýchlim. Aspoň podľa možností. Dole pod kopcom v akomsi turistickom stredisku ma nasmerujú o 180 stupňov a posielajú k záverečnému briežku. Tam sa dostávam ešte o jedno miesto dopredu. Škoda len, že na ňom nie je ešte o 50-100 vertikálnych metrov viac. Možno by som svoje celkové poradie ešte vylepšil. Nevadí. Konečný výsledok 2:32, 8. miesto. Namerané parametre – 22,86 km s prevýšením 1561 m.

13321746_497944227075151_6011959832032450644_n

A čo dodať na záver? Asi len to, že som z podujatia nadmieru spokojný. Preto, že Poludnica run z môjho pohľadu skvelo doplnila prvé kolo v skyraceovej lige – VitalCity Skyrace v Smolníku a svojou technickou náročnosťou preverila aj schopnosti pretekárov na zbehoch. Preteky boli veľmi dobre organizačne zabezpečené a niet čo vyčítať. A ešte som si k tomu aj dobre zabehal a užil si prekrásne prostredie.

Tretím podujatím v skyraceovej lige bude Vysokohorský beh na Klin v Západných Tatrách. Počkáme si až do Septembra a od pretekov tohto typu si v SSkyA lige na chvíľku oddýchneme. Na druhej strane nás ale čakajú rýdze vertikály – Kráľová hoľa a Slavkovský štít. Už 2.7. začíname historicky prvým oficiálnym vertikálnym kilometrom u nás – Vertical Kilometer® Kráľova hoľa. Tak sa máte na čo tešiť. Prihlasovanie je dostupné na stránkach www.naholu.sk.

Martin Kovaľ
martinkoval.tumblr.com