Vertical Kilometer® Kráľová hoľa očami bežca Martina Kovaľa

Prvý oficiálny Vertikálny kilometer na Slovensku (ďalej len VK) sa odohral na Kráľovej holi v prvú júlovú sobotu 2016. Pre mňa to síce bolo po najťažšom pracovnom týždni v mesiaci, no našťastie sa mi podarilo prísť. Sobotňajší ranný budíček som nastavil na 3:00 a o 30 minút neskôr som už vyrážal z Bratislavy. Napriek skorému vstávaniu a cestovaniu som sa veľmi tešil, pretože bežecké, teda skyrunningové preteky na Kráľovej holi tu v poslednej dobe chýbali. Nemohol som si ich predsa nechať ujsť!

Hoľa s kráľovským prívlastkom mňa a môjho brata Tomiho zaujíma už dlhšie. Preteky formátu VK sme na jej svahu zvažovali zorganizovať ešte v čase, keď sme o skyrunningu a asociácií ešte len premýšľali. Preto som sa na štarte Vertical Kilometer® Kráľova hoľa cítil tak trošku lepšie ako obyčajne. Tu by som chcel poďakovať hlavne Vladovi a Peťovi a zvyšku organizačného tímu. Pretekom dali priestor pri už aj tak dobre etablovanom duatlone, odviedli skvelú organizačnú prácu a vytvorili úžasnú a jedinečnú atmosféru. Verím, že aj mnohým iným pretekárom, skyrunnerom či duatlonistom, sa podujatie páčilo a odniesli si z neho mnoho príjemných zážitkov.

IMG_5709
Predné sedlo, v pozadí Chata pod Kráľovou hoľou

Vrátim sa k samotným pretekom a ich priebehu. Na základe predošlých skúseností som plánoval ušetriť silu dole a zúročiť ju na posledných metroch. Napriek tomu som sa po štarte držal na hrane rýchlosti a úsilia, ktoré som chcel v tejto časti trate vyvinúť. Stačilo to na miestenku vpredu. Hneď ako sa trať zlomila od zvážnice na modrú značku, situácia sa zmenila. V tomto mieste sa už vyprofilovalo poradie prvých troch borcov, ktorí na vrchol Kráľovej hole vybehli raketovým tempom. V absolútnom poradí Miro Hraško, Matej Petrovič a Mišo Rajniak predviedli svoje skyrunnerské schopnosti a potvrdili svoje „eliťácke“ postavenie. Nám ostatným ukázali, že ešte máme menšie rezervy.

Mňa samotného za napojením na „modrú“ obehli ešte ďalší traja bežci. Pôvodne som na tomto úseku nechcel spomaliť, no pulzová frekvencia hlásila pomyselný, efektívny strop. Úsek pod Predným sedlom, konkrétne strmší úsek od tretieho prekríženia cesty, som využil na dobehnutie straty. Sedel mi jeho ostrejší sklon, kde som dokázal využiť vytvorenú rezervu. Od Predného sedla, čo je približne polovica vertikálneho prevýšenia, som postupoval plnou parou. Myslel som si, že to ubehnem celé, ale aj tak som miestami nasadil powerwalking. Tretí pretekár Mišo už bol síce na dohľad, no náskok si udržal, takže som skončil štvrtý v čase cca 50 minút.

IMG_8160
Preteky prilákali aj domácie osadenstvo z Kráľovej holi

Tak ako po organizačnej stránke nebolo pretekom čo vytknúť, tak aj po pretekárskej stránke som bol veľmi spokojný, bol to skvelý tréning. Myslím si, že na Kráľovej holi sa podarilo nasadiť latku celkom vysoko. Vertikálny kilometer má niečo do seba. Je rýchly a intenzívny a má svoje čaro. Kráľova hoľa dokáže toho ešte veľa ponúknuť, Vertikálny kilometer ale aj SKY Duatlon je toho pozitívnym príkladom.