Vertikálny kilometer – verzia Katalánske Pyreneje

V doline Vallde Boí v Katalánskych Pyrenejách sa 22.-24. júla 2016 konali štvrté World Skyrunning Champs vo vzdialenostiach Vertikálny kilometer, Skymarathon (42 km) a Ultra – Skymarathon (105 km). Preteky boli súčasťou tretieho ročníka Buff Epic Trail Aiguestortes a zúčastnilo sa ich viac ako 1 500 bežcov z 35 krajín. Mala som šťastie reprezentovať Slovensko v disciplíne Vertikálny kilometer a v nasledujúcich riadkoch sa podelím o moje dojmy.

Je 10h ráno, zamračené a v povetrí cítiť blížiaci sa dážď. Napriek tomu, že je leto a nachádzame sa v španielskej dedinke Barruera, máme pre beh priaznivé teplotné podmienky 18 až 20°C. Je nás 159 pretekárov, z toho 36 pretekárok, a každých 30 sekúnd budeme štartovať v ústrety nikdy neklesajúcej 2,8 km dlhej trati s kumulovaným prevýšením 1 km. Trať má priemerný sklon 30 % a v druhej časti dosahuje 50 %. V týchto typoch pretekov sa štartuje v opačnom poradí a najlepší bežci vyrážajú na trať ako poslední.

barruera_1
Barruera – Katalánska dedinka hostiaca preteky.

Povzbudzovaní divákmi bežíme najprv cez historickú časť dedinky vydláždenú kameňmi, ktorá nás vedie k chodníku. Sem-tam popŕcha, no našťastie to pri behu neprekáža, terén zostáva relatívne suchý a nešmýka sa. Prvých výškových 200-300 m stúpame chodníkom v lese a pretíname serpentíny cesty, po ktorej sa vyštverá už len terénne vozidlo. Tak ako väčšina báb používam palice, ktoré odľahčujú prácu zadných stehenných a lýtkových svalov, no najrýchlejší chalani sa v takejto trati bez nich zaobídu.

Po 1,6 km a 500 výškových metroch máme občerstvenie a neváham vypiť ponúknutý pohár vody. Ďalej nás čaká spomínaný 50 % trávnatý svah, ktorým vedie nevýrazný chodník a kvalitne potrápi členky. V predklone kopírujúc sklon svahu stúpame na maximum kardio-respiračných schopností. V tomto štádiu už toho veľa nenabehám a už sa len snažím držať tempo rýchlej chôdze. Do cieľa dorážam s časom 47:39, 8 minút za víťazkou Christel Dewalle z Francúzska, ktorá drží neoficiálny svetový rekord v tejto v disciplíne (Fully vo Švajčiarsku, kde svah dosahuje priemerne 50 % v celej dĺžke, zdolala za 34:44 v roku 2014).

Môj čas stačí na 14. miesto. U chalanov vyhráva Nór Stian Argenmund–Vik za 34:16.

Autor: Marianna Jagerčíková

beh_1
V uliciach dedinky Barruera.
Christel – s čerstvou šampiónkou vo VK v Skyrunningu
kostol_boi_1
Románske kostoly vo Vall de Boi sú zaradené do svetového dedičstva UNESCO.