Poľskí bežci dobíjajú VERTICAL KILOMETER® Kráľová hoľa 2017

ŠUMIAC 1.7.2017: Prvý a zatiaľ  jediný oficiálny Vertikálny kilometer (VK) u nás na Slovensku prešiel v sezóne 2017 menšou úpravou, a tak sa svojimi parametrami oproti prvému ročníku ešte lepšie prekrýva s definíciou disciplíny pre VK, ktorú pomenovala naša materská federácia ISF (International Skyrunning Federation). Trať dlhá 5,3 km s prevýšením 1050m je lahôdkou pre skyrunnerov zameraných na čisté vertikály. Počasie sa postaralo o náročné podmienky, preto sa na trati nebojovalo len s prevýšením, ale aj s dažďom a vetrom.

Prvé podujatie v kategórii VERTICAL slovenskej skyrunningovej série 2017 dobíjajú borci spoza Vysokých Tatier. Zbignew Jaworski (Kuszkowce) poráža kráľohoľský vertikál vo fantastickom čase 45 min. 11.. Nešlo o jeho prvé podujatie u nás, no v našej lige mal premiéru zaslúžene podčiarknutú víťazstvom. Na margo svojho výkonu dodáva: „Bežalo sa mi dobre, ale hore mi bola troška zima. Išlo o moje tretie preteky na Slovensku v priebehu 7 dní. Minulý týždeň som behal Jasnú – Chopok v sobotu a v nedeľu Poludňový grúň. Preteky na Slovensku sa mi páčia, pretože oproti našim sú exponovanejšie.“ S časom 46 min. 17 sek. dobieha za svojím krajanom Bartlomiej Czyz (Krakow) a náš pretekár Lukáš Trizna (Skialp Bobrovec) finišuje na tretom mieste v čase 47 min. 59 sek..

V ženskej kategórií si víťazstvo vybojovala Lenka Mlynarčíková z Banskej Štiavnice, ktorú vrtochy počasia vôbec neprekvapili. „Vedela som, do čoho idem. Na Kráľovej holi som bola už viackrát a počasie bolo stále rovnaké.“, spomína po vyhlasovaní výsledkov. Ako druhá žena do cieľa dobieha v čase 1 hod. 2 min. a 12 sek. Janka Gombalová (KTŠ UMB BB)  z Hriňovej a ako tretia pretekárka Miška Kucháriková (AC Kriváň Liptovský Mikuláš), ktorá sa z víťazstva tešila minulý rok. Miška hoľu zdolala za 1 hod. 3 min. a 12 sek..

Druhý ročník VK na majestátnej holi sa konal spoločne s tretím ročníkom duatlónu v kategórii jednotlivcov a družstiev a novinkou bola kategória Vertical Bike. Výkony pretekárov v týchto kategóriách je treba rovnako podčiarknuť, pretože to mali v tomto počasí podstatne ťažšie.  Výsledky – http://naholu.sk/rocniky

Všetkým zúčastneným gratulujeme a ďakujeme za ich účasť a podporu. Ďakujeme aj celému organizačnému tímu a rovnako aj Horskej službe za organizáciu a pomoc na výnimočných pretekov.

 

29. 7. 2017 nasledujú najťažšie preteky v kategórii Vertical – Tatranská šelma Vertical

Poslednú júlovú sobotu sa stretávame v Starom Smokovci pod „Slávkačom“, pretože tatranská šelma sa už prebudila zo zimného spánku. 7 km a 1400m, tvrdá tatranská žula a nadupaná štartovka. Záujem o tieto preteky je vysoký a aj preto je už limit dávno naplnený. Viac na webe http://www.tatranskaselma.com