Tatranská šelma Vertical 2017 – Víťazstvo obhájil Hlavčo, Kozielska urobila nový traťový rekord

Starý Smokovec 29.7.2017: Tatranská šelma Vertical bola piatym podujatím ligy SSkyA (Slovenskej skyrunningovej asociácie) a zároveň jedným z najprestížnejších vertikálnych behov na Slovensku s medzinárodnou účasťou. Z večera do rána bol limit na toto podujatie beznádejne plný a z 200 bežcov stihlo vyletieť v limite 1 hod. 58 min hore Slavkovským štítom 184 z nich. Trasa, ktorá bežným turistom trvá aj viac ako päť hodín, trvala obhajcovi traťového rekordu, a už šesťnásobnému víťazovi tohto podujatia, Jozefovi Hlavčovi (Salomon/Suunto), 1hod. 2min. 22 s. Bol to síce čas o 12 sekúnd horší ako bol jeho traťový rekord z roku 2014, ale Jozef si nesťažoval: „ Ak mám byť celkom úprimný, chcel som atakovať traťový rekord, ale keď ma na trati dobehol kvalitný poľský bežec, Pawel Krawczyk, veľmi sme striedali tempo a taktizovali. Až pred koncom sa mi podarilo získať pár sekundový náskok. Skôr to bol dnes bojovný výkon ako nejaké kontinuálne tempo. Vedel som, že Pawel je výborný ultra bežec, ale na vertikále ma prekvapil, priam šokoval. Klobúk dole.“

Na druhom mieste skončil poľský bežec Pawel Krawczyk (Dare2b Poland, Kraków) so 17 sekundovou stratou na víťaza a o necelé tri minúty do cieľa dobehol aj tretí Žilinčan Andrej Paulen.

Muži kategória A, Andrej Paulen, Jožo Hlavčo, Marcin Rzeszotko
 autor: Lukáš Podolák

Muži kategória B, Zbigniew Jaworski, Pawel Krawczyk, Peter Dodok*
 autor: Lukáš Podolák

Fantastický výkon podala Poľka Magdalena Kozielska (Dynafit), ktorá sa do kroniky Tatranskej šelmy Vertical zapísala novým ženským traťovým rekordom 1 hod. 13 min. 45 s. „Som sama sebe trénerkou a Šelma bola jednou z mojich skyrunningových zastávok. Minulý týždeň som sa vrátila zo svetového pohára Skyrace v Dolomitoch v Canazei, tam so bola šiesta. Keď porovnávam slovenské podujatia a svetové, tak musím povedať, že je to veľmi podobné. Organizácia aj atmosféra. V Poľsku toto ešte nemáme. Na Slovensku je naozaj lepšieJ“ pochválila slovenský skyrunning Kozielska. Do cieľa Magdalena dorazila necelých 12 minúť za prvým Hlavčom a nechala tak za sebou mnohým dobrých mužských pretekárov. Jej krajanka Iwona Januszyk (Kandahar/Dare2b/Alpinka) bola druhá (čas: 1 hod. 25 min. 36 s.) a Češka Marie Delingerová (AK Kroměříž) skončila tretia (čas: 1 hod. 26 min. 39 s.)

 Ženy celkovo, Magdalena Kozielska, Iwona Januszyk, Marie Delingerová
 autor: Lukáš Podolák

12.8. 2017 Bear foot POĽANA Skyrace

Ďalším podujatím z ligy SSkyA bude pokorenie kultovej dominanty nad Detvou a Hriňovou – Poľany. Organizátori sľubujú, že pri zdolávaní 21 km s kumulovaným stúpaním 1250+ m budeš stúpať cez Vodopád Bystrô, zhliadneš bývalé keltské hradisko Kaľamárku, vystúpiš na Prednú Poľanu a samozrejme si užiješ 100% prírodu. Registrácia je spustená na http://bearfootpolana.sk/. Počet bežcov je limitovaný na 150 miest.

Viac informácii o skyrunningovej sérii na http://www.skyrunning.sk/

 

absolútni víťazi, Jožo a Megi
 autor: Martin Kovaľ

* neskôr bolo tretie miesto v kategórií Muži B priznané Julovi Kaľavskému (All4Run Margecany).