Tirolský šampión sa zúčastní Skyrace na Chopku

Ak by sme bežcov rozdelili na tých, ktorí behajú kvôli prekonávaniu svojich limitov a tých ktorí behajú, pretože si chcú užiť horské prostredie, Martin Mattle patrí jednoznačne do tej druhej skupiny. Či už náš šport nazveme skyrunning alebo horský beh, pre Martina to bol odjakživa prirodzený spôsob pohybu po jeho rodnom chotári v okolí malebnej dedinky Mathon v hornatom Tirolsku. V nedeľu 24.9.2017 Martina privítame na Chopku, kde bude určite patriť medzi favoritov na polmaratónskej trati SKYRACE JASNÁ TRAIL. Podarí sa mu na technickej trati pokoriť minuloročný rekord a prísť do cieľa na Chopku za menej ako dve hodiny?

V rodine Mattle je beh centrálnou témou: zatiaľ čo Martinov brat Markus sa úspešne špecializuje na rovinaté trate, Martin je doma v ríši ľadovcov a končiarov prevyšujúcich 3000 metrov. Dolina Paznaun, známa skôr vďaka lyžiarskemu stredisku Ischgl, je skutočným rajom pre každého horskéh bežca aj skialpinistu. Práve skialpinizmus odštartoval Martinovu športovú kariéru, keď sa prebojoval do rakúskeho národného tímu. Skyrunning bol vždy jeho letným tréningom a vášňou a po niekoľkých pretekoch sa rozhodol zamerať sa práve na horské behy. Apropo Martinovým trénerom bol najmä jeho otec, tiež vynikajúci bežec, znalec miestnych končiarov a poľovník.

Autor: Martin Mattle

Martin je už od roku 2011 súčasťou rakúskeho Salomon tímu, a špecializuje sa na vzdialenosti do 30 km. Maratóny ani Ultra, ako sám hovorí, ho zatiaľ veľmi nezaujímajú, jeho prednosťou je rýchlosť a agilita na technických a strmých trailoch. Spolu s priateľkou Zuzanou si už dávnejšie zadovážili Huskyho Jacka, ktorý sa veľmi rýchlo stal Martinovým najvernejším tréningovým partnerom. Martinova priateľka je Slovenska, a preto sa rozhodol zúčastniť sa na pretekoch na Chopku a nasledujúce dni aj bližšie spoznať Slovensko.

Tak ako na Slovensku aj v Rakúsku takmer všetci profesionálni trailrunneri majú prácu, ktorá ich živí: Martin pracuje na 30-hodinový úväzok v obchode so zmiešaným tovarom, ktorý prevádzkuje jeho brat Markus v ich rodnej dedine. Pred alebo po práci často vyráža k pitoresknému vysokohorskému plesu Berglisee vo výške 2115 metrov alebo na končiare v okolí priesmyku Bielerhöhe – napríklad Hohes Rad 2934m. Martina som už niekoľkokrát navštívil a žiadny z jeho chodníkov mi v žiadnom prípade nepripadal ako tréningový okruh, ale ako skutočné vysokohorské dobrodružstvo.

Autor: Philipp Horak

Fakty:
Meno: Martin Mattle (25 rokov)
Bydlisko: Mathon, Paznauntal, Tirol, Rakúsko
Klub: Salomon Running Team Austria
Najoblúbenejšie jedlo: Brettljause (výber z miestnych syrov a slanín servírovaný na drevenej doštičke)
Najobľúbejšia obuv: Salomon SLAB Sense SG
Najväčší úspech: 10. Miesto Majstrovstvá sveta v skyrunningu 2010, niekoľkonásobný majster Tirolska v horskom behu, Víťazstvo na domácom podujatí Silvretta Run 2016 35km

 

 

Cover fotografia: Berglisee, Tomáš Holienčík (vľavo) a Martin Mattle (vpravo)

Autor cover fotografie: Tomáš Holienčík

Autor článku: Tomáš Holienčík