Ultra SkyMarathon „Krížna krížom krážom“ zdolaná za menej ako 6 hodín

TURECKÁ, 26.5.2018: Vo Veľkej Fatre v poslednú májovú sobotu zahájila päťdesiatka ultra bežcov skyrunnigovú sezónu. Doprevádzalo ich 145 pretekárov na krátkej 25km trati Skyrace (1500 vertikálnych metrov) a dokonca aj 44 najmladších na mini okruhu v obci. Teplé letné počasie preverilo súťažiacich na hlavnej a nami bodovanej trati, teda 52 kilometroch s kumulovaným prevýšením 3300 m+. Jediný, kto zdolal trať pod 6 hodín, konkrétne za 5hod. 43min. 16s. bol Jakub Uherek z Čiech. Vo Veľkej Fatre som pretekal po prvý krát a musím povedať, že pre mňa je krajšia ako Malá Fatra. Dnes bolo pre mňa najťažšie zdolávať krátke úseky hore a dole, také hupky, na to nie som vôbec zvyknutý. Väčšinou sa nastavím na dlhý beh hore a potom dlhý zbeh nadol, a toto bolo prekvapivo náročné. V tejto sezóne sa na Slovensku chystám zabehnúť ešte Tatranskú Šelmu Ultra. povedal po dekorovaní absolútny víťaz druhého ročníka Krížna krížom krážom Ultra SkyMarathon. Ďalším finisherom na „dlhej“ trati bol jeho krajan Aleš Palko s časom 6 hod. 17 min. 12s. Trojicu absolútne najrýchlejších uzatvoril ďalší bežec z Čiech, Tadeáš Vyvijal s časom 6 hod. 31 min. 48s.

Prvá žena v cieli, Vanda Jenejová, sa tešila z času 7 hod.53 min 01s. „Tiež v týchto kopcoch bežím po prvý krát a keďže som z Bratislavy, tam behávam väčšinou po Kamzíku. Toto ju je úplne iný terén, iné prevýšenie, veľmi sa mi tu páči. Celý čas som sa obzerala dookola a obdivovala krajinu. Prekonala som aj krízu, ktorá prišla v závere na posledných 100 vertikálnych metroch, ale nijak vážnejšie ma neohrozila. Už teraz sa teším na ďalšie podujatia zo skyrunningovej termínovky (http://www.skyrunning.sk/terminovka-2018/).   Uvidíme sa najbližšie na Poludnici.“ Zverila sa so svojimi dojmami z trate a plánmi Vanda Jenejová. Ďalšou dámou v cieli bola Bratislavčanka Silvia Petrjánošová (8hod. 23min. 51s) a do Popradu si tretie miesto odniesla Denisa Švarcpacherová (8hod. 36min.  04s.).

Kompletné výsledky z Krížnej krížom krážom 2018 nájdete tu: http://www.kril.sk/vysledky/kkk2018

Poludnica Run bude 2. júna ďalšou zastávkou skyrunnerov

Lahôdkou tejto sezónu bude určite nadchádzajúce podujatie na Liptove, ktoré ponúkne krásny výhľad z vrchu Poludnice (1 549 m.n.m.), 23 kilometrov a kumulované prevýšenie 1500m+. Okrem toho bude tempo diktovať svetová bežecká hviezda, elitný bežec Hayden Hawks (Hoka One One, USA) – víťaz CCC – UTMB 2017, aktuálne TOP 3 bežec v ITRA hodnotení. Pozvánku na Poludnica run priamo od Haydena si pozrite tu:

Registrácia na toto podujatie je už uzatvorená, viac info nájdete na webe: https://poludnica.run/