Juniorské Majstrovstvá sveta v Skyrunningu – 2022 Youth World Championships

Pretekári do 23 rokov mali možnosť kvalifikovať sa na pretekoch Poludnica RunKubínska Skyrun do našej juniorskej skyrunningovej reprezentácie. Nominačné kritéria boli jasne stanovené a ohlásené v tlačovej správe dňa 30. 5. 2022. Chlapci potrebovali zabehnúť trať s časovou stratou na víťaza 10% a podobne dievčatá potrebovali stihnúť čas v 30% intervale od času víťazky.

Z oboch podujatí sa podarilo kvalifikovať trom skyrunnerom menovite Marián Košút, Róbert Judiak, Gabriel Kňaze a štyrom skyrunnerkam – Sáre Machajovej, Lenke Ploščicová, Nikole MaťkovejMonike Chramcovej.

Pozvánku na majstrovstvá sveta juniorov Youth Skyrunning World Championships, ktoré sa tento rok konali v Androrre v mestečku Arinsal prijali všetci okrem Maja Košúta. Začlenili sme sa medzi 27 krajín sveta, ktoré sa podujatia zúčastnili. Pretekali sme v kategóriách Youth B (18-20 rokov) a U23 (21-23 rokov). Na majstrovstvách sveta juniorov v skyrunningu sa bežal vertikál a skyrace. Bežali sme oboje preteky, medzi ktorými bol deň voľna (piatok 22.7. Vertical a nedeľa 24.7. Skyrace).

Róbert Judiak, Youth B ©iancorless.com

V kategórií Vertical sa bežal Vertical Kilometer® – na pretekoch v Andorre bola trať dlhá 3,5km s tradičným prevýšením 1000m. Jej cieľom bol vrchol Alt de la Capa v 2580 m.n.m.. Na VK sa najlepšie darilo Sáre Machajovej a Robertovi Judiakovi. Sára skončila v kategórií U23 šiesta (56:21) a na víťazku kategórie (domáca pretekárka Salomon Magali) stratila cca 6 minút. Robo bol vo svojej kategórií Youth B na 9. mieste (43:31). Na víťaza v kategórií (Net Puig Iu zo Španielska) stráca niečo cez 5 minút.

Viac nám sedela skyraceová trať, ktorá bola stavaná na jeden výbeh a jeden zbeh. Dokopy išlo o 19km s prevýšením 1450m pričom sa skyrunneri museli vydriapať do 2749 m.n.m (Pic de les Fonts). V kategóriách sme obsadili perfektné bronzové tretie miesto, ktoré obsadila Sára Machajová (U23) – 2:41 a dva krát sme siahli aj po „zemiakovom“ štvrtom (Robo Judiak (Youth B) – 2:01 a Lenka Ploščicová (U23) – 2:42). Sára stratila 13.5 minúty na víťazku kategórie (Núria Tarragó Clop Núria (ES)) a Robo na víťaza kategórie (Jaume Ametller Iu (ES)) stratil len niečo cez 5 minút a skončil v absolútnom poradí dokonca v TOP10 (9. miesto).

Barbora Macurová (CZ), Nuria Tarragò (ES) a Sára Machajová, U23. ©FrancescLlado

„[…] V piatok sme išli vertikal, TOP 10 sa podarilo, 9.miesto veľmi potešilo (25.celkovo).

No čo sa stalo v nedeľu, budem možno dlhšie spracovávať, trať mi sedela, SKYRACE s parametrami 19km a 1400 výškových metrov, jedno súvisle 12km stupanie a následný zbeh až do cieľa, dosť technické no našťastie bez pádu… 9.celkovo a 4. V kategórii do 20rokov […]“

Róbert Judiak

 

„[…] som vďačná za túto jedinečnú príležitosť, nové skúsenosti, priateľstvá, skvelý tím, s ktorým som mohla do Andorry cestovať (touto cestou im všetkým aj gratulujem k neskutočným výsledkom, aké dosiahli a ďakujem za všetky zážitky s nimi 🙂 ) […]“

Nikola Maťková

 

„Pre mňa to bola obrovská skúsenosť a zážitok keďže na preteky do zahraničia som šiel prvý krát (nerátajúc PL). K tomu prispela super atmosféra v teame ale aj na celom podujatí.

Pre mňa asi top moment bol VK za 44:32, keďže nad hranicou trištvrte hodiny som uvažoval už od kedy som vedel že budem štartovať. O to viac ma to prekvapilo, lebo v prvej polovici trate bolo fakt teplo.

Na SKY mi chýbalo ešte kus výkonu hore kopcom, hlavne okolo najvyššieho vrcholu trate. Vedel som, že ak niekde tak musím ešte pritlačiť v zbehu, čo sa v technickej hornej polovici aj podarilo. S časom 2:06 som spokojný a v kvalitnej konkurencii sa 11. miesto nezaradí každý deň. Chcel by som ešte raz poďakovať Slovak Skyrunning za možnosť reprezentovať SVK a pretekať na YWC.“

Gabriel Kňaze

 

Sme veľmi radi, že sa nám podarilo zložiť kvalitný a samostatný repre team a ešte viac sa tešíme z medaily, dokonca dvoch. Sára v súčte oboch disciplín (VK a SKY) získala tretie miesto. Slovensko sa nakoniec dostáva na deviate miesto spomedzi všetkých zúčasnených krajín.

Monika, Sára, Nika, Lenka, Gabo a Robo – ďakujeme za reprezentáciu, všetci ste boli skvelí!

 

Nikola Maťková, Youth B ©iancorless.com

 

Výsledky:

VK – https://skyracecomapedrosa.com/wp-content/uploads/2022/07/ilovepdf_merged-5.pdf

SKY – https://skyracecomapedrosa.com/wp-content/uploads/2022/07/RESULTS_SKY.pdf

 

Tlačovky:

VK – https://www.skyrunning.com/it-was-vk-day-at-youth-world-championships-in-andorra/

SKY – https://www.skyrunning.com/spain-portugal-and-norway-head-2022-youth-world-championships/

 

Foto na titulke: Jakub Stryk

Aktualizované 29.7.2022