Tatranská šelma ultra 2022

V sobotu 20 augusta sa uskutočnil už tradične najdlhší pretek v slovenskej skyrunningovej sérii, Tatranská Šelma ultra. Na trati dlhej 50km s prevýšením 3000 metrov pretekári dva krát prekonali nadmorskú výšku 2000m. Trať prechádzajúca cez celé Vysoké a Belianske Tatry vedie vo väčšine drsnými žulovými chodníkmi, občasne striedavými koreňmi, suťou, a už tradične záverečným klzkým zbehom dole Monkovou dolinou.

Na štarte o 7 ráno bolo nezvyčajne teplo, až 17oC čo naznačovalo ťažké podmienky, a dôležitosť dopĺňania tekutín. Tie sa aj splnili, hlavne po prebehnutí sedla pod Ostrvou, kedy slnko začalo plne opierať. Časový limit na 29-tom kilometri, na Hrebienku, splnilo len 87 bežcov.

Aj keď z rána a doobeda za búrky Šelme ultra vyhýbali, ich pravdepodobnosť stále stúpala čo vyústilo do predčasného zastavenia pretekárov na Chate pri zelenom plese/ Skalnatom. Do cieľa v Ždiari stihlo pred búrkou (v jej skorších štádiách) dobehnúť len 13 pretekárov, medzi nimi aj najrýchlejšia žena Petra Ševčíková (6:33, celkovo 5.) a víťaz kategórie nad 40 Michal Weiss (6:06, celkovo 2.).

Najrýchlejšie ženy tohtoročnej šelmy – photo credit Adrián Kašniar

Tomáš Maceček síce v ťažkých podmienkach nevylepšil svoj vlastný traťový rekord, aj tak ale zvíťazil s časom 5:45.

Kvalitné výkony podali aj juniori ktorý nás prednedávnom reprezentovali na YouthWorldChampionship v Andorre. Lenka Ploščicová finišovala na 2. mieste medzi ženami (5:50, stop na Brnčalke) a Gabo Kňaze, ktorý do Ždiaru dobehol na celkovom treťom mieste (6:06).

Aj keď búrka sprevádzaná bleskami skomplikovala situácii na trati aj kontrolných staniciach, organizátorom ďakujeme za výborne usporiadané preteky.

Prvý traja v kategórii do 40 – photo credit Adrián Kašniar

Budúcnosť tohto náročného ale veľmi pekného a obľúbeného behu je po 9 ročníkoch neistá, keďže aktuálny organizátor hľadá nástupcu ktorý by prebral know-how a pokračoval v tradícii.

Kompletné výsledky: https://www.tatranskaselma.com/vysledky/

 

Gabriel Kňaze

Foto na titulke: Adrián Kašniar